W poszukiwaniu chińskiego cudu

Spędzając czas na head-fi, zauważułem rozwijający się tam trend na obajawienia za kilka dolarów. Prosta recepta na rozrywkę: Kupuj od czasu do czasu chińskie słuchawki, aż nie znajdziesz takich, które grają dobrze.
Nie potrzebują barwnych, poetyckich recenzji, im wystarczy przyklejenie „fajne, zwłaszcza za te cenę”  co już stawia je co najmniej w roli kryzysowego prezentu dla siostry. Przy prawie zerowej cenie rzesze „audio-entuzjastów” kupują po trzy pary mimo, że ich siostry mają urodziny w grudniu.
Prawie każdemu odkryciu tego typu towarzyszy następna fraza: „For $7, you can’t go wrong!” I po piątym takim temacie nagle odkrywamy, że nasz portfel jest pusty, a szufladę wypełnia tandeta ;) Taki jest nowy wymiar oszczędności.

Właściwie to działanie tego rodzaju hype’u, nazwijmy go „why-not hype”, jest na tyle skuteczne, że aż sam rozważałem zaspokojenie swojej ciekawości Monoprice Mep933 mimo kosmicznej ceny wysyłki. I tu właśnie jest fajna sprawa – chińskie sklepy wysyłają za darmo i mają w ofercie całą masę takich kilkudolarowych słuchawek. Na początek Focalprice.com, ojczyzna „EP630 naszych czasów” – SoundMagic. Jeśliby usunąć wszystkie podróbki i drogi sprzęt firmy Sansui (!) i SM, to wciąż mamy obraz pięciu stron plastikowej tajemnicy.
Swoją drogą właśnie takie marki jak SM odniosły sukces dzięki śmiałkom, którzy wiedzieli że dobry dźwięk można znaleźć nie tylko w sprzęcie z ładnym logo. U źródła syreniego spiewu może czekać pstrokata szkarada, a nawet różowe Hello Kitty.

Czy jednak, żeby zaspokoić swoją ciekawość muszę się spłukać? Myślę, ze cała frajda polega nie na zachłannym czerpaniu z kopalni head-fi, a na poszukiwaniu tego małego diamenciku w zabrzańskiej hałdzie. Gdyby tak zjednoczyć siły i założyć temat na popularnym forum, gdzie każdy będzie mógł zaklepać sobie jeden i tylko jeden model zamiast, powiedzmy, filiżanki kawy… Olejmy why-not hype i stańmy się przykładem reszcie świata ;) Obnażmy nowe perełki ku późniejszym oszczędnościom, a nawet jeśli nie, to zróbmy to dla samej frajdy poszukiwania!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: