Perełki – sprytnie, tanio i porządnie

Największe perełki to nie taki zabawki, które mają i polecają wszyscy koledzy, tylko takie, które są dostępne, ale wciąż nie ma ich nikt. A to dlatego, że bycie znanym i popularnym ułatwia podnoszenie ceny. Jeśli cały internet piszczy o najwspanialej grających słuchawkach na ziemi, to zapewne kiedyś były odpowiednio tanie i fajne. Po dobrych recenzjach ich cena skacze dramatycznie i już nie są fajnymi zabawkami w swojej cenie, tylko po prostu fajnymi zabawkami. Dobrze jest mieć fajną zabawkę, ale bardziej opłaca się mieć perełkę.

Takich perełek nie brakuje, ale nikt ich nie zna, nigdzie o nich nie piszą, nikt ich nie kupuje. Są to rzeczy tanie, tańśze od tych popularnych i okazyjnych. Są też dobre, lepsze od tych polecanych i sprawdzonych.

Brookstone Pro Series

Brookstone Pro Series

Mają różne kryjówki. Najprostszym przykryciem jest pozbycie się znanej marki. Przykładowy małż, to sklep Brookstone tłoczący masówkę wszelkiej maści. Siedzi najniżej w hierarchii marek. Już przerabiałem ich „budżetowe” słuchawiątka i wierzcie mi, według rynku to nie jest dźwięk na jaki zapracowała moja zapłata ;) Mają też model Pro Series, który łudząco przypomina Meelectronics HT-21. Chodzą słuchy, że też brzmieniowo :)
Kosztują o jedną czwartą mniej, ale prawdziwą różnicę widać na rynku używek, gdzie brookstone można dostać prawie za darmo.

Mee HT-21

Mee HT-21

To dopiero początek. Inne modele, słuchawki bezprzewodowe i z aktywnym tłumieniem, porządnie wykonane, przyzwoite dźwiękowo chodzą na przykład za dziesięć dolarów na aukcji. Nic tylko sprzedać swoje Bose i kupić dziesięć Brookstonów :)
Poza Meelectronics można znaleźć modele  dzielone z takimi audiofilskimi firmami jak Fischer Audio czy Radius.
Wiele jest takich przypadków. Wielkie sklepy czerpią od tych samych chińskich wytwórców co znane audiofilskie marki.
Nie mam za to pojęcia z jakim markowym modelem dzieli się Monoprice MEP-933. Kosztują siedem dolarów. To najtańsze słuchawki w tym wpisie. Tam gdzie są dostępne – w stanach jest na nie Hype, ale sprzedawca nie reaguje na niego ceną. Wyglądają jak typowe tanie dokanałówki. Gdyby jednak ich producentem było AKG, to wyceniłoby je dziesięć razy wyżej. Na szczęście pracownicy Monoprice nie traktują poważnie nie tylko wyglądu, ale też dźwięku :)

Panasonic pod marką Technics sprzedaje jedne ze słabiej grających nauszników, a bez opiewanej marki robi całkiem sensowne RP-HTF600. Mają zbalansowane, uniwersalne brzmienie i można je chapnąć w sklepie za dwie bańki.

Co mamy jeszcze… Świetne głośniki opakowane w tandetną obudowę w postaci Aiwa Shellz przewyższają rozdzielczością przeceniane Kossy. JVC DX3, jedne z ciekawszych zamknietych słuchawek, początkowo 250 dolarów, dziś chodzą po 50, zupełnie jak chyba najlepsze dotąd słuchawki Philipsa – HP1000. Dla porównania odpowiednik Sennheisera, czyli HD598 kosztuje 800zł.

JVC HA-RX900

JVC HA-RX900

Jeśli już jesteśmy przy JVC, to czemu by nie wspomnieć o idealnych nausznikach domowych – trwałych, wygodnych, śpiewnych i w normalnej cenie – JVC HA-RX700, oraz opcji dla wybrednych basogłowych – JVC HA-RX900. Kosztują ćwiartkę tego co Sennheisery, a nie psują się od noszenia na głowie.
Alternatywa dla RX700 to Pioneer SE-M390. O tym modelu co prawda można poczytać sporo w sieci, ale nigy nie doczekał się recenzjowego przesadyzmu. Jest przyzwoitą opcją do domu za niewiele ponad stówę.

Vestax JET-IMX1

Vestax JET-IMX1

W tym budżetowym segmencie znalazłem też Vestax JET-IMX1. Dobre otwarte doki z bardzo długim kablem i bajerem podobnym do śrubek w Meelectronics SP51. Jak masz ochotę na łupnięcie to zakładasz basowy czubek, a jak na zwiewność skrzypiec, to otwarty. Można je wytargować w sklepie za dwie bańki.

Część z wymienionych słuchawek być może nie zasługuje na miano perełki, dlatego, że gdzieś za granicą zdążył rozpętać się na nie szał. Mówią jednak gdzie szukać dobrej jakości. Mi powiedziały, że na pewno nie w cenie.

Comments
One Response to “Perełki – sprytnie, tanio i porządnie”
Trackbacks
Check out what others are saying...
  1. […] kawy… Olejmy why-not hype i stańmy się przykładem reszcie świata Obnażmy nowe perełki ku późniejszym oszczędnościom, a nawet jeśli nie, to zróbmy to dla samej frajdy […]Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: